Наші партнери

Історія перевезень

Напевно немає на світі жодного підручника з історії де була б вказана точна дата зародження вантажних перевезень. Однак, не важко здогадатися, що воно виникло ще в епоху первісного суспільства. Все почалося з того, що людина навчилася приручати диких тварин. З їхньою допомогою можна було перевезти або перетягнути потрібний вантаж з одного місця в інше. Пізніше людина винайшла колесо. Завдяки цьому винаходу появилися перші примітивні пересувні засоби на колесах, скріплених між собою дерев’яними осями. На ці транспортні засоби завантажували все, що потрібно було перевозити, впрягали в них тварин, і вони, під наглядом людини, доставляли вантаж в призначене місце. З того часу перевезення вантажів, як сфера діяльності почала швидко розвиватися, а транспортні засоби вдосконалюватися.
Перші транспортні засоби спочатку використовувалися для перевезення необхідних вантажів між сусідніми поселеннями, а згодом для налагодження торговельних відносин між державами. В ті далекі часи широкого розповсюдження набули двох та чотирьох колісні вози, в які запрягали собак, биків або коней. Звичайно, за таких умов вантажоперевезення вимагало багато часу, але це не вважалося проблемою, бо іншого шляху для здійснення торговельної діяльності тоді просто не існувало.
В історичних джерелах є згадки про те, що в XIV сторіччі надзвичайно важливе значення для торгівлі мав Великий Шовковий шлях, по якому здійснювалися вантажоперевезення з Китаю в східні та європейські країни.
ХVI сторіччя ознаменоване тим, що в Англії появилися диліжанси – запряжені кіньми карети, на яких регулярно здійснювалися як пасажирські, так і вантажоперевезення. Ними можна було транспортувати вантаж не тільки по головних дорогах, а й по бездоріжжі. Для того, щоб не затримуватися в дорозі, існували так звані «зупиночні пункти», де власники диліжансів могли швидко змінити коней і не гаючи часу продовжувати свою поїздку. В царській Росії, наприклад, зміна коней і карет відбувалася на поштових станціях.
Окрім каретного транспорту, який займав основне місце у вантажоперевезенні по сухопутних шляхах, важливу роль у міжнародних відносинах відіграло морське перевезення вантажів. Морський транспорт відкрив можливості для транспортування вантажу в ті кінці світу, куди неможливо було дістатися по суші. Особливої популярності морські вантажоперевезення набули після відкриття Америки, оскільки саме з цього континенту хлинув величезний потік різноманітних вантажів, які перевозили кораблями.

 

 

В кінці ХVІІ сторіччя появилися перші парові машини, які хоч і не мали безпосереднього відношення до вантажоперевезень, однак на їхній основі було сконструйовано чимало транспортних механізмів, а згодом і перший паровоз. Поява паровоза зумовила розвиток залізнично транспорту, який швидко завоював чільне місце у перевезенні вантажів на далекі дистанції.
ХІХ сторіччя можна назвати епохою зародження автомобільного транспорту. Цей вид транспорту розвивався надзвичайно швидко і протягом короткого часу  витіснив залізничний та інші види транспорту у сфері вантажоперевезень.         Автомобільне вантажоперевезення відкрило нові перспективи для людства. Появилася можливість досить швидко перевезти вантаж навіть в ті населені пункти, куди не прокладена залізна дорога. Крім того, відправлятися в дорогу можна було в зручний для себе час. Вартий уваги також той факт, що вже найперші вантажні автомобілі могли перевозити значно більше вантажу, ніж найсильніші коні. 
Починаючи з ХХ сторіччя набули поширення авіаперевезення. Саме за допомогою літаків стало можливо транспортувати багатотонні вантажі у найвіддаленіші куточки планети за дуже короткий проміжок часу. Незважаючи на те, що повітряні перевезення здійснюються найшвидше, вони доступні далеко не кожному, хто б хотів ними скористатися, оскільки потребують затрати   великих      коштів.
Наше сьогодення характеризується бурхливим розвитком вантажоперевезень всіма видами транспорту, окрім гужового, який вже давно втратив свою актуальність. Цей розвиток зумовлений тим, що в світі постійно зростає виробництво різноманітних товарів і суспільство відчуває в них нагальну потребу. Практично не можливо підрахувати скільки саме перевезень різноманітного вантажу щоденно здійснюється в межах міст, на міжміських та міжнародних магістралях, залізничних дорогах, морських та повітряних шляхах.
Україна займає провідні позиції на пострадянському просторі в сфері вантажоперевезення. Це перш за все зумовлене її географічним розташуванням – наявністю виходу до Чорного моря та великою кількістю транспортних контактів із Європою та країнами Центральної Азії. В нашій державі існує чимало приватних та державних компаній, які надають послуги з перевезення вантажів на різні дистанції. Окрім самого перевезення більшість з них займаються також страхуванням, супроводжуванням та охороною вантажів.
Про небувалий розквіт вантажних перевезень в третьому тисячолітті свідчить будівництво нових доріг, прокладання оптимальніших віток зіничних колій, конструювання таких повітряних, морських та автотранспортних засобів, які матимуть більшу вантажопідйомність. Систематично триває пошук найекономніших шляхів для здійснення вантажоперевезень.
Очевидно, що в найближчому майбутньому нам слід очікувати, що перелік способів вантажних перевезень та асортимент послуг у цій сфері буде значно ширшим і доступнішим.

Наші партнери